Tipy: Cestování s miminkem

HitModa.cz

Další článek, který jsem slibovala, byly tipy na cestování s miminkem. Vzhledem k tomu, že Sofince bylo nedávno šest měsíců, tak mám zkušenost jen s tímto věkem.

Naší první společné cesty letadlem jsem se opravdu bála, protože jsem nevěděla co mě čeká a hlavně, jak to Sofie bude zvládat. Několikrát jsem se ptala naší doktorky, jestli nevadí, že poletím s 3 měsíčním miminkem až do Ruska. Sofče bylo tehdy 3 měsíce a kousek. Ujistila mě, že ne. Dokonce mi řekla, že některé maminky lítají i dříve a delší destinace. Trochu jsem se uklidnila, ale i tak jsem byla nervózní.

Na internetu jsem hledala tipy, jak cestovat s miminkem a dokonce jsem se vás maminek ptala na instagramu. Hodně jste mi radily, ať cestuji hlavně s nosítkem, že to bude pro mě mnohem pohodlnější, protože budu mít volné ruce. Nejdřív vám popíšu naší cestu, a potom dám tipy.

Cesta do Ruska

Náš první let do Ruska dopadl velmi dobře. Jako první radu pro cestovaní s miminkem bych asi doporučila večerní lety, protože je velmi pravděpodobné, že miminko bude spát. My jsme se Sofií odlétaly z Prahy do Moskvy okolo 19h. Let do Moskvy trvá cca 2,5h. V tuto hodinu mi Sofie ještě spát nechtěla, a tak jsme si celý let hrály. Naštěstí let probíhal v klidu a Sofie ho zvládala velmi dobře. Při vzlítání jsem Sofii dala mléko, aby neměla zalehlá ouška, ale později jsem zjistila, že to na to moc nemá vliv. Tedy aspoň u nás ne, ale myslím, že je dobré kojit v tu chvíli i při přistání. Doporučuji tedy vzít obě prsa nebo lahvičky s kojeneckým mlékem. 🙂
Jakmile jsme přistály v Moskvě, tak nás čekal ještě jeden let do Omsku. Sofii jsem měla v nosítku, protože jsem v ruce měla ještě malý kufr a na zádech batoh. Nebudu vám povídat, že to bylo super, protože jsem byla opravdu vyčerpaná. Strašně mě z toho všeho bolela záda, a tak jsem se těšila až si sednu. Po pravdě mi tam dost chyběl kočárek, i když by to byla práce navíc. Chybělo mi na chvíli odložit Sofču a dát si pauzu. Jak jsem toho měla moc, tak moje záda prostě nezvládala. V nosítku jsem měla Sofii oblečenou v kombinéze, protože byla velká zima. Takže to byl řev, protože jí bylo vedro a mě taky. Ale jinak jsme tu cestu opravdu zvládaly dobře. 🙂 Hned jak jsem mohla, tak jsem Sofii na letišti svlékla a přebalila. A vyrazily jsme na další let. Jediné co mi na letišti opravdu vadilo, bylo to svlékání. Sofie mi v nosítku samozřejmě usnula a jakmile jsem přišla ke kontrole, tak jsem jí z nosítka musela vyndat. Bohužel vám nedovolí projít s nosítkem přes kontrolu, což nechápu. Vzhledem k tomu, že jsem cestovala sama, tak mi Sofii musela hlídat policistka, která mě kontrolovala. Naštěstí mi všichni dost na letišti pomáhali, a tak jsme to zvládly. Ale řeknu vám, že jsem se potila snad všude. Přišlo mi, že jsem se furt oblékala a svlékala. Naštěstí s dětmi ten čas utíká opravdu rychle, a tak než jsem nabrala druhý dech, seděly jsme zase v letadle.
Upřímně jsem se modlila, ať Sofie spí, protože jsem potřebovala vypnout a najíst se.  Naštěstí byla taky vyřízená, a tak mi chudinka usnula už v náručí. Ani hlad neměla. Určitě co opravdu doporučuji, tak vzít si v letadle tzv. baby basket – postýlka v letadle. Za tento vynález děkuji, protože jsem ji tam hned uložila a ona spala celý let, což mi pomohlo nabrat další síly. Tuto postýlku si rezervujte dopředu, protože se dá dát jen v prvních řadách.

Do Ruska jsme tedy dorazily v pořádku. Obě vyčerpané, ale zvládly jsme to.
Cesta z Ruska

Byla jsem v Rusku skoro měsíc a přítel mi oznámil, že musí kvůli práci do Prahy. Byla bych v Rusku docela dlouho sama, a tak jsem se rozhodla, že poletíme také do Prahy. Bylo před Vánoci a já jsem chtěla Sofince ukázat vánoční Prahu. V Praze jsme zůstaly skoro 3 týdny a na Vánoce jsme se všichni vraceli opět do Ruska. Toto rozhodnutí letět do Prahy byla opravdu velká chyba. Tyto lety jsme se Sofinkou vůbec nezvládly. Naštěstí s námi z Ruska letěla kamarádka, která žije také v Omsku. Děkuji za její pomoc. Když jsme letěly z Omsku do Moskvy, tak Sofie chytla nějakou střevní chřipku. I když let prospala, tak v Moskvě nás čekalo velké překvapení. Před nástupem do letadla na let Moskva – Praha se Sofie strašně pozvracela. Pozvracela kompletně sebe i mě. Naštěstí jsem byla  na tuto situaci připravená a měla jsem náhradní oblečení. Proto je určitě dobré myslet na převlečení pro miminko. A možná i pro sebe. Já jsem ho samozřejmě neměla, a tak jsem šla do letadla celá poblitá. Zapomněla jsem ještě říct, že s námi cestoval ještě pes. Takže jsem měla nemocnou Sofii v nosítku, které kompletně pozvracela a psa, který šel jinam než my. A očůrával rohy, kde jen to šlo. Hrůza. No a v Praze na letišti mi řekli, že náš kočárek je bohužel ještě v Moskvě, takže mnohem lepší den jsem měla. Moje návštěva Prahy nedopadla vůbec podle mých představ. První týden marodila Sofie, druhý jsme tedy stihli ty vánoční trhy a třetí a náš poslední týden jsem promarodila já. Od porodu se mi strašně zhoršila imunita, a tak jsem byla opět nemocná. Cesta z Prahy do Ruska dopadla lépe, protože nám v Moskvě pomohl táta.

cestování s miminkem

I když se to možná nezdá, tak miminko toho moc na cestování nepotřebuje.

Souhrn:

Nosítko nebo autosedačku. Mě z nosítka opravdu bolí záda, ale naše autosedačka je opravdu těžká, takže ani tu bych tahat nechtěla. Já osobně vím, že na další cesty zvolím sporťák, který se dá dobře složit a polohovat kvůli zádíčkům. A odevzdám ho těsně před vstupem do letadla. Věřím, že to pro nás obě bude pohodlnější.
Pokud nekojíte, tak kojeneckou výživu a lahvičky. Doporučuji si koupit dávkovač na umělé mléko, které vám při cestování hodně usnadní práci a hlavně nemusíte tahat celou krabici mléka.( viz. článek zde) Kolik zvolíte lahviček je asi na vás. Existuje také cestovní sterilizátor, ale já bych to až tak nehrotila.
Rezervace postýlky v letadle + místa v první řádě. Postýlka je myslím do 7kg.
Oblíbené hračky
Někdo doporučuje teploměr a čípky na teplotu, ale já jsem nic takového nebrala nebrala, abych nic  nepřivolala.
Určitě náhradní oblečení pro miminko ( já jsem měla dvoje, protože jsme přestupovaly)
Dudlík, i když je někdo proti dudlík, tak do letadla bych je vzala.
Plenky + jednorázová plenka, já ještě nosím látkovou plenu.
Termoska s vodou – do letadla můžete vzít 1l + stravu. Na letišti vám budou kontrolovat obsah vody nebo vám řeknou, ať se napijete či ochutnáte.
– Nezapomeňte pas pro miminko. My jsme dělali pro Sofii i víza.
Vlhké ubrousky

nejlépe zvolit večerní let 

Pokud by mě ještě něco napadlo, tak určitě doplním.

Maminky, jaký kočárek byste mi doporučily na cestování?

PS: Hodně z vás mě sleduje na instagramu. Jen pro informaci jsem si změnila jméno na @nicole_novotna.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Originál článku najdete zde.