TAKE ME BACK TO AMSTERDAM.Jestli se ráda vracím do nějakého…

HitModa.cz

TAKE ME BACK TO AMSTERDAM.

Jestli se ráda vracím do nějakého města, tak je to právě Amsterdam. Je to ráj na zemi, co se Evropských měst týče. Tamní optimismus, lehkost bytí a to jak tam životem prostě jen tak proplouváte skrz romantické kanály a cyklostezky s výhledem na ikonickou architekturu nebo trávíte volný čas v kavárně, kterých tam je na každým rohu deset, včetně vůně kvalitní marihuany, mě vždy vezme za srdce. 

Představa, že tam někde na starý kolena žiju, hulim každý den jointy a jím to jejich strašně dobrý jídlo mi dělá dobře.

Po příjezdu z Mexica jsem začala být okamžitě hladová po dalším výletě a padl výběr na Amstr, protože to byl nejbližší termín, kdy se děje další hudební event. Hlavně propojení dobré párty společně s objevováním nových míst je pro mě tou nejlepší kombinací! 


SHORT INFO.

 • Amsterdam jako hlavní město má pouze 800 000 obyvatel
 • Tvar města rozpoznatelný z mapy díky jeho hlavním 3 kanálům (Herengracht – kanál pánů, Kaizersgracht – kanál císařů a Prinsengracht – kanál princů), které byly postavené v Zlaté době v 16. – 17. století a jsou jeho dominantou.
 • Městem protéká řeka Amstel, podle které bylo město pojmenované.
 • Národní barva je Oranžová.
 • město má 4 linky metra.
 • K jídlu si dejte určitě jejich mimi palačinky pannekoek s cukrem, wafle na tisíc způsobů, obří hranolky s pinda saus nebo space cake! 🙂

 

DAY ONE.

Cestu jsme vyřešili jednoduše po dálnici. Z Prahy jsme se dostali do kempu Het Rietween – Landsmeer s přestávkama za 8,5 hodiny. Vyrazili jsme v noci, takže cesta díky spánku na zadních sedadlech celkem utekla.

Kámošův minivan, ve kterým se v kempu konfortně vyspí 4 lidi, má ledničku a vytápění, byl finančně nejlepší nápad a navíc to utužuje partu. Pro trochu soukromí jsem ale přece jen rezervovala na jednu noc hotel přes booking.com ve svý oblíbený čtvrti

Měli jsme před sebou celý den, vyšlo nám i počasí, takže jsme si půjčili kola hned za rohem za 12 euro na 24 hodin + 50 euro deposit. Do centra nám to zabralo cca 20 minut, včetně plavby na trajektem, který vás doveze na k hlavnímu nádraží. 

Jezdit v centru na kole, kde turismus v tohle roční období začíná krutě nabobtnávat je celkem o držku. Pár lidí nás varovalo, ale stihnete toho za jeden den na kole tolik, jako za tři dny po svých, takže rozhodně doporučuju. Řidiči tam nejsou tak nervózní a nepozorní jako tady v Praze a jsou na tenhle chaotickej provoz dost zvyklí. Stačí trochu drzosti a předvídat situace a zvládnete se u toho točit i na instastories. 

Doporučuji si udělat takovou základní okružní jízdu:

 • Od Amstedam Centraal / nádraží to vemte doprava do ulice Haarlemmerstraat & Haarlemmerdijk, kde spoustu zajímavých butiků, cofeeshopů a kaváren. 
 • A zpět dolů do centra dlouhou ulicí Singel, pořád je v tomto okolí co objevovat a za poslední roky se to tam hemží zajímavými krámky a butiky. Myslím, že dívat do mapy se ani nemusíte. Stačí se jen tak intuitivně ztratit v uličkách, které vás doslova pohltí. 
 • Další zastávkou byl měl být rozhodně Vondelpark. Vemte si někde po ceste kafe a nějaký snack a jeďte si ho sníst právě do tohoto parku, kde chiluje půlka města. Boží místo! 
 • Na kole to pak máte kousek na Museumplein, kde je fotogenický a lidma obsypaný nápis I AM AMSTERDAM a hlavně 3 musea – Rijksmuseum / obří sbírka holandského umění – Rembrandt, sbírka zbraní a také současné umění, nejvýznamější Van Gogh museum a Stedelijk museum.
 • Zpět to můžete vzít přes centrum ulicí Leidsestraat – Heiligeweg – Kalverstraat, kde chytnete nákupní horečku. 
 • Dostanete se na hlavní náměstí Dam square a pak s vypětím sil po desátý hodině můžete zajet ještě do Red Light district, kde se pokochá hlavně vaše drahá polovička. 

image

DAY TWO.

Sobota patřila festivalu, na který jsme se všichni těšili jak malý. DGTL festival zasazený do industriální části Amsterdamu, spojuje nejlepší dje elektronické hudby, umělecké instalace a vystoupení. A po tom, co jsme se dostali do areálu jsem si jen odkejvala, že status: 2. nejlepší festival na světě, co se týká tohoto stylu hudby, je jen pravda. Začátek byl ve 12:00 a končilo se v krásných 23:00. Vykoupat a spát. Příště letíme do Sao Paula, maybe.

Škoda, že jsme šli jen na jeden den. Za tak krátkou dobu se nedá vše nasát úplně do detailu, ale třeba průhledný stan postavený naproti západu slunce, takže v podvečer byla stage plná palem nasvícená takovým stylem, že jsem málem odpadla. Taky tam bylo nejvíc lidí. 

image

DAY THREE.

Lehce odpočinkovej Velikonoční den – vše jsme pobalili a vyrazili směr Haarlem a Zandvord, kde se v klidu můžete posedět v kavářně s výhledem na oceán. Když už jsme byli tak blízko, zajeli jsme se podívat i do Utrechtu, které je mnohem zelenější než Amstr, není v něm tolik turistů a je jedno z nejhezčích měst v Holandsku. 

image

Užijte si dnešní #420 day. Mě ještě zbylo něco zelenýho z výletu, tak to jdu ubalit, ať mi to zbytečně neschne v kabelce. 

Kiss, Kris*

Originál článku najdete zde.