Dopluli starověcí Egypťané před Kolumbem do Ameriky? Německá vědkyně tvrdí, že ano

HitModa.cz

Jako by nestačilo ohromující dědictví, které nám starověcí Egypťané zanechali z dob své několik tisíc let trvající říše – je totiž také možné, že vyspělost této civilizace byla ještě pokročilejší, než jsme si doposud mysleli.

O návštěvách předkolumbovské Ameriky se spekuluje již mnohá léta a v některých případech byly teorie podepřeny mnohými důkazy. Můžeme tedy téměř jistě tvrdit, že před „objevem“ Kryštofa Kolumba navštívili americké břehy Vikingové kolem roku 1000 a dokonce i Polynésané ve 14. století. List dalších potenciálních „hostů“ rozhodně není krátký, tvrzení o plavbách Egypťanů na rozdíl od mnohých jiných ale není bez důkazů.

FOTO: Byli egyptští mořeplavci v Americe?

Byli egyptští mořeplavci v Americe? - 800px-wells_egyptian_ship_red_seaByli egyptští mořeplavci v Americe? - original-knots_0Byli egyptští mořeplavci v Americe? - egyptian-tomb-paintingByli egyptští mořeplavci v Americe? - boat-1024×747

Další fotky

Byli egyptští mořeplavci v Americe? - 800px-gizeh_sonnenbarke_bw_2

Onen důkaz, který tuto teorii podporuje, dokonce není ani tak šílený jako oblíbené konspirační teorie věřící v mimozemský zásah při výstavbě pyramid. Jde o stopy koky a nikotinu, které německá toxikoložka Světlana Balabanová roku 1992 našla v mumifikovaném těle starověké egyptské kněžky Henut Taui. Sama napoprvé nedokázala uvěřit výsledkům vlastního výzkumu, který se pokoušel zjistit, zda vysoce postavení starověcí Egypťané užívali drogy, a tak pro jistotu odebrala vzorky i z vlasů – rezultát byl stejný. Pozůstatky těchto návykových látek pak byly nalezeny i v jiných egyptských mumiích.

A v čem je vlastně problém? Koka a nikotin se v té době nacházely pouze v rostlinách rostoucích v Jižní Americe, teprve po Kryštofu Kolumbu se začaly pěstovat v Evropě a Africe – to by znamenalo, že starověcí Egypťané měli kontakt s „Novým světem“ několik tisíc let před potvrzenými styky s ostatními národy.

I přesto, že se důkaz zdá nevyvratitelným, zůstává většina vědců k tomuto odvážnému tvrzení skeptická. Nejprve Balabanovou obvinili ze zfalšování mumifikovaného těla, toto nařčení se ale podařilo vyvrátit. Pak se odvolávali na vnější kontaminaci pozůstatků, avšak stopy látek byly nalezeny ve vlasových cibulkách mumifikovaných těl – vnější znečištění tak bylo vyloučeno. Sama Balabanová navrhla teorii o existenci podobných rostlin v afrických končinách, které ale následně mohly vymizet. Je také pravdou, že přítomnost koky a nikotinu v egyptských tělech neznamená, že se dostali do přímého kontaktu s americkou pevninou – ke zdroji látek se mohli dostat i nepřímo, například obchodováním s dalšími potencionálními „objeviteli“ světa za oceánem.

FOTO: Byli egyptští mořeplavci v Americe?

Byli egyptští mořeplavci v Americe? - Byli egyptští mořeplavci v Americe? - 800px-wells_egyptian_ship_red_seaByli egyptští mořeplavci v Americe? - original-knots_0Byli egyptští mořeplavci v Americe? - egyptian-tomb-paintingByli egyptští mořeplavci v Americe? - boat-1024×747

Další fotky

Byli egyptští mořeplavci v Americe? - 800px-gizeh_sonnenbarke_bw_2

Ať je to tak, či onak, Egypťané dobře ovládali mořeplavbu a dokázali zkonstruovat kvalitní plachetnice schopné dlouhé plavby – jejich vyobrazení patří k nejstarším na světě. Pokud by se našlo ještě pár důkazů podporujících tuto teorii, možná by spoustu z nás ani nepřekvapilo, že národ s jediným dodnes dochovaným starověkým divem světa byl schopen podobného objevitelského činu.

Jan Králík

A jak ve skutečnosti vypadal Tutanchamon, se dozvíte tady.

 

Příspěvek Dopluli starověcí Egypťané před Kolumbem do Ameriky? Německá vědkyně tvrdí, že ano pochází z Muži v Česku

Originál článku najdete zde.