Učitel objevil poklad z éry Adolfa Hitlera. Šťastnou náhodou v opuštěném dole našel desítky ukrytých aut

HitModa.cz

Osmapadesátiletý belgický amatérský fotograf Vincent Michel miluje URBEX, objevování opuštěných domů a industriálních budov. A když se vydal na další výpravu a hledal opuštěný lom ve střední Francii, o kterém se dozvěděl z doslechu, našel „zlatý důl“. Zlato v něm sice nebylo žádné, ale desítky zapomenutých zrezivělých automobilů jsou pro chlapíky jeho ražení splněným snem.

Lom se stal podle odhadu na více než sedmdesát let garáží asi třiceti aut, z nichž velká část byla předválečné a především francouzské výroby. Vozy z automobilek Citroën, Renault nebo Peugeot však byly nalezeny ve špatném stavu, po desítkách let ve vlhkém tunelu se z většiny z nich stala jen rezavá torza. Proč vozy zůstaly ukryté v dole až do dnešních dnů není jasné, ale podle všeho se nejedná o utajené místo, o kterém by nikdo nevěděl. Některé modely jsou nepochybně nakloněné, pravděpodobně tedy „vrakoviště“ sloužilo jako sklad náhradních dílů.

FOTO: Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace

Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147951_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147949_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147948_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147947_

Další fotky

Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147946_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147945_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147941_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147940_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147939_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147938_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147937_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147936_Amatérský fotograf našel v opuštěném dole desítky aut ukryté za okupace - 3147935_

Jak a proč byly vozy ukryty do podzemní štoly, můžeme jen tipovat. Vincent Michel odhaduje, že když v roce 1940 Francii napadl a obsadil německý Wehrmacht, mnoho Francouzů ukrylo své cennosti včetně automobilů, aby nepadly do rukou okupantů. Pro vozy se už ale nikdo nevrátil. Co se stalo s majiteli nikdo neví. Nebo že by automobily byly po několika letech v tak špatném stavu? To už nezjistíme.

Praha podle Hitlera: Naše hlavní město mělo být přestavěno, většina budov srovnána se zemí

A i vcelku pravděpodobná Michelova teorie  má své trhliny. Na fotografiích z tunelu se objevují vozidla mladšího data, například Opel Kapitän z raných šedesátek nebo Citroën H, jehož výroba byla zahájena v červnu 1948, tedy tři roky po skončení války. Podle Michela je tam mohl nechat nový majitel dolu, který zemřel a nikomu o tom neřekl. Proč auta v dole zůstala desítky let už asi nikdo nezjistí. Pro Michela to však stejně není důležité, vlastní teorie má a už plánuje další expedici.

Zajímavé je, že společně se současným majitelem dolu se podařilo několik starých vozů prodat v aukci. Většina ale bude muset podle odborníků zůstat na svém místě, protože jsou vážně poškozena a manipulací by se v podstatě rozpadla. Možná by dole v dole mohli otevřít malé muzeum.

Petra Vomelová

Aston Martin DB5: Zákulisí restaurování auta Jamese Bonda

 

Příspěvek Učitel objevil poklad z éry Adolfa Hitlera. Šťastnou náhodou v opuštěném dole našel desítky ukrytých aut pochází z Muži v Česku

Originál článku najdete zde.