„Božská“ Florence Foster Jenkins rvala svým zpěvem uši newyorské smetánce. Sklidila ale vždy obrovský aplaus

HitModa.cz

Florence Foster Jenkins se navěky zapsala do dějin hudby svým božským antitalentem, který vábil davy. Neobyčejně netalentovanou amatérskou sopranistku s úspěšnou kariérou před pár lety ztvárnila Meryl Streep v životopisném snímku Božská Florence.

Florence Foster Jenkins byla už od malička neústupnou osobou. Jako patnáctiletá utekla roku 1885 z domova se svým třicetiletým budoucím mužem. Po pár letech manželství zkrachovalo – Florence si na něj ale odnesla nemilou celoživotní vzpomínku. Syfilis.

FOTO: Božská Florenc se svým extrémně falešným operním zpěvem vyprodala celou Carnegie Hall

Božská Florenc se svým extrémně falešným operním zpěvem vyprodala celou Carnegie Hall - Florence-Foster-Jenkins-1868–1944-center-performs-for-guests-at-a-formal-eventBožská Florenc se svým extrémně falešným operním zpěvem vyprodala celou Carnegie Hall - florence-foster-jenkins-sings-xlargeBožská Florenc se svým extrémně falešným operním zpěvem vyprodala celou Carnegie Hall - jenkinsHeaderBožská Florenc se svým extrémně falešným operním zpěvem vyprodala celou Carnegie Hall - Florence Foster Jenkins – photo from carnegie hall box seat B&W

Další fotky

Božská Florenc se svým extrémně falešným operním zpěvem vyprodala celou Carnegie Hall - 21SMITH-facebookJumbo

Vcelku talentovaná pianistka Florence si vydělávala jako učitelka hudby, ale zranění ruky obrátilo pozornost k jinému celoživotnímu cíli. Bohužel jím byl operní zpěv.

Nemalé dědictví po rodičích jí umožnilo se ve své zálibě „zdokonalovat“ a dokonce založila i vlastní společenskou organizaci pěstující péči a lásku k opernímu zpěvu, takzvaný Verdi Club, mezi jehož čestné členy patřil například i samotný Enrico Caruso.

Florence, zřejmě přesvědčená o svém nadání, se rozhodla hudební společnost obohatit o svůj operní talent, ale na rozdíl od své zběhlosti ve hře na klavír postrádala základní dovednosti ve zpěvu – jemně řečeno.

Stala se dobře známou personou ve vyšších vrstvách newyorské společnosti a získala si nemalý počet obdivovatelů, dokonce i z řad skladatelů a operních zpěváků. Skladatel Cole Porter nevynechal téměř žádný z těchto úchvatných recitálů, ale vždy se musel svou procházkovou holí bodat do nohou – aby se nezačal smát. Její dlouholetý partner a manažer v jednom, herec Clair Bayfield, se vždy postaral o to, aby se upřímné názory diváků nedostaly k Florentiným unikátním uším. Posluchači během jejích vystoupení tleskali a jásali, často proto, aby zamaskovali nebo potlačili napovrch deroucí se smích.

„Lady Florence“, jak si s oblibou nechávala říkat, ale možná nebyla tak nevědomá ke svému opravdu neobyčejnému hudebnímu projevu. Častá vystoupení pořádala vždy jen pro pečlivě vybrané osoby a nikdy nepozvala hudební kritiky. Zřejmě dobře věděla proč.

První a zároveň poslední veřejné vystoupení se konalo v prestižní Carnegie Hall roku 1944 – vyprodalo se téměř okamžitě. Florence v té bylo 76 let. Sál byl plný posměváčků, hudebních kritiků, ale i celebrit a Florentiných obdivovatelů.

Co si obléknout na koncert klasické hudby, aneb jak se vyhnout faux pas

Za pár dní vyšly v novinách nemilosrdné kritiky. New York Sun se vyjádřil, že Florence dokáže zapět opravdu všecko – kromě not. New York Post byl o něco méně soucitný – vystoupení okomentoval jako jeden z nejbizarnějších masových vtipů, jaký New York kdy zažil.

Florence o pět dní později prodělala infarkt a o měsíc později již byla v hudebním nebi. Nebo pekle.

Jan Králík

Příspěvek „Božská“ Florence Foster Jenkins rvala svým zpěvem uši newyorské smetánce. Sklidila ale vždy obrovský aplaus pochází z Muži v Česku

Originál článku najdete zde.