Jak vypěstovat avokádo z pecky?

HitModa.cz

Ahoj všichni! Tak konečně jsem se k tomu dostala a dneska bych se s vámi chtěla podělit o svojí zkušenost s pěstováním avokád z pecky. Myslím, že jsem na to narazila úplně náhodou před rokem na YouTube, a tak mě to nadchlo, že jsem se rozhodla, že prostě chci zkusit sama něco vypěstovat.

Jak to dopadlo s mými hrášky a ředkvičkami jste asi všichni viděli na instagramu nebo v nějakém vlogu – ne moc dobře :D. Zkoušela jsem potom ještě i jahody ze semínek přímo z jahod a citrus z pecky od citrónu a pomeranče, ale ty mi ani nenaklíčili… S avokády mi to jde zatím nejlíp. I když to teda ze začátku chtělo hodně trpělivosti (hlavně Kuba musel mít docela trpělivost, když se nám po bytě “válelo” devět skleniček s peckami a nebylo skoro z čeho pít :D).

Vyzkoušela jsem celkem tři metody a všechny tři fungovaly. Jen ne s každou peckou. Z těch asi devíti, které jsem nechávala naklíčit vyrostly rostlinky jen z pěti. Ty ostatní vypadají pořád stejně, nebo zplesnivěly….

VE VODĚ

Asi nejznámější metoda pěstování avokád je ta ve vodě. Stačí opatrně vyjmout pecku z avokáda, opláchnout ji, zapíchnout do ní tři špeje a postavit ji na skleničku s vodou tak, aby voda sahala tak do poloviny pecky. Je důležité zjisti, kde má pecka vršek a kde spodek, aby nebyla ve vodě obráceně. Spodek je většinou kulatější a placatější a vršek jde do špičky.
Na internetu a v různých videích jsem ještě viděla jeden tip, a to nechat pecku nejprve pár hodin celou ponořenou ve vodě, a potom opatrně oloupat tu její vrchní, hnědou slupku. Klíčení by ptom mělo být rychlejší. Za sebe musím říct, že jsem to zkoušela, ale neviděla úplně rozdíl mezi tím, jestli byla oloupaná, nebo ne. Ale rozhodně tím nic nezkazíte!
Sklenici s peckou umístěte na světelné, teplé místo… no a potom už přichází na řadu čekání. Nezapomínejte pecku hlídat a dolévat vodu, aby byla neustále ponořená a dobré je i vodu jednou za čas vyměnit. Jinak bude zelenat a smrdět… Fáze růstu rostlinky můžete vidět na první fotce.
Tahle fáze může trvat několik týdnů, ale i několik měsíců – někteří z vás mi psali, že jim trvalo až čtyři měsíce, než avokádo začalo mít kořínky. Já jsem u téhle metody viděla kořínek většinou tak po šesti týdnech. Nejprve tedy uvidíte, že pecka začíná trochu praskat a dělí se na dvě poloviny. Zespodu vyroste jeden kořínek a chvilku ještě trvá, než vyroste stonek a lístky. Ve chvíli, kdy má rostlinka už prvních pár listů, můžete ji přesadit do květináče. U přesazování je důležité, aby byla zase zasazená jen do půlky a půlka pecky koukala na povrchu nad zeminou. Avokádovník zalévám celkem často, většinou tak dvakrát týdně. Ale on si o to i sám řekne, protože celkem rychle vypadá smutně a má svěšené listy.

V PYTLÍKU

Druhá metoda, o které jsem si četla na internetu je metoda klíčení ve vlhkém papírovém ubrousku a v pytlíku. Já jsem jí vyzkoušela tak trochu omylem, když jsme si v létě ve Francii koupili avokádo a já posedlá pěstováním jsem se rozhodla, že francouzská rostlinka by se mi rozhodně hodila do sbírky. Zabalila jsem proto pecku do vhlké papírové utěrky, dala do pytlíku, do taštičky s kosmetikou a do kufru. 
No a pak jsem na to úplně zapomněla a asi za tři týdny, když jsme se vrátili a já hledala kosmetiku, tak jsem tam našla pecku s krásným kořínkem a začínajícím stonkem. Přemístila jsem jí ještě na pár týdnů do skleničky s vodou, a když povyrostla, tak jsem jí zasadila.
Rozhodně to bylo ze všech pecek nejrychlejší, ale možná to byla jen náhoda. Znovu už jsem tuhle metodu nezkoušela.

V KVĚTINÁČI

A poslední metoda je už přímo v květináči. Stačí očištěnou pecku vložit do hlíny – zase tak, aby půlka koukala ven – a pravidelně ji zalévat. U téhle metody je důležité, aby hlína nikdy nevyschla. Musí být neustále vlhká.
Ještě jsem jako tip četla, že je dobré květináč zakrýt sáčkem nebo fólií a vytvořit tak takový malý skleník. Já jsem to zkoušela bez toho a asi po dvou měsících mi začal v květináči růst stonek a teď už mám malou rostlinku.
Zkoušeli jste někdy pěstovat avokádovník z pecky? Nebo nějakou jinou rostlinku z pecky nebo ze semínka? Dejte mi vědět, ať vím, co mám zkusit příště. Blíží se jaro a léto a to bude nejlepší období!

Originál článku najdete zde.