Fenomén jménem deep fake. Dokonalé falešné video s Barackem Obamou ukazuje, že už nemůžete věřit ani vlastním očím

HitModa.cz

Deep fake se pomalu ale jistě stává fenoménem dnešní doby. Díky nové technologii je možné vytvořit videozáznam prakticky kohokoliv, jak dělá nebo i říká, cokoliv se autorovi zlíbí. Kromě pornografických filmů s Emmou Watsonovou vzbudilo v nedávně době veliký rozruch podivné video promlouvajícího Baracka Obamy, které se objevilo na serveru Youtube.

„V současné době se tento trend usadil v oblasti politiky a my jste tak mohli vidět falešná videa Angely Merkelové, Donalda Trumpa nebo Baracka Obamy. Ovšem falešné video již zmiňovaného Baracka Obamy vyvolalo větší rozruch. Doposud se jednalo o více méně amatérské kousky z výukových aplikací, toto video je však natolik věrohodné, že nad ním žasnou i odborníci. Nová technologie dokázala, že kdokoliv, kdo se někdy objeví na kameře, může promlouvat vaším hlasem. Odborníci výměnu tváří považují za neetickou a nebezpečnou. Odhaduje se, že v průběhu dvou až tří let může představovat velký problém. Sestavit výkonný software, který by dokázal falešná videa poznat, se zatím nepodařilo. Proto je potřeba o těchto manipulativních technikách vědět a být na ně připraveni,“ můžeme se dočíst na webu Národního informačního centra pro mládež.

Produkční webu Buzzfeed Jordan Peele, který je tvůrcem virálního deep fake videa s bývalým prezidentem USA, se k celé věci vyjádřil následovně: „Věděl jsem, že je to možné, ale nebyl jsem si jistý, že to bude skutečně fungovat. Když jsem viděl, že ano, říkal jsem si: „Tohle je šílené.“ V sestavení výkonného softwaru, který by dokázal falešná videa rozpoznávat, nebyl zatím nikdo úspěšný. Proto je nezbytné sledovat mimiku, mrkání a další možné odchylky na videích podobného rázu. A tou úplně nejlepší cestou, jak si ověřit, že s vámi nikdo opravdu nemanipuluje, je důkladné hledání a ověřování co největšího počtu různých zdrojů.

Michal Švehla

Hoaxy nejsou dítětem naší doby. Podívejte se na bizarní fake news, kterým v minulosti lidé s chutí uvěřili

Příspěvek Fenomén jménem deep fake. Dokonalé falešné video s Barackem Obamou ukazuje, že už nemůžete věřit ani vlastním očím pochází z Muži v Česku

Originál článku najdete zde.