Přezdívalo se jí „sušická bestie“ nebo „šumavský anděl smrti“. Zdravotní sestra, která nesnesla dětský pláč, brutálně zavraždila několik novorozenců

HitModa.cz

Marie Fikáčová, dcera sudetoněmeckého nacisty, v roce 1960 dle svých slov brutálně napadla až tucet dětí na novorozeneckém oddělení sušické nemocnice. Za své odporné zločiny byla odsouzena k trestu smrti, jednalo se tak o první popravenou ženu v dějinách Československa od roku 1918.

Marie Fikáčová dokončila v roce 1955 zdravotní školu v Klatovech, poté začala pracovat na porodním oddělení v sušické nemocnici. Dle výpovědi jejích kolegů se jednalo o pracovitou a laskavou dívku, kterou chtěl tamní primář, i přes její útlý věk, povýšit do role vrchní sestry. Nikdo v té době netušil, že se jedná o nelítostnou stvůru, která zanedlouho vezme životy několika novorozeným dětem. Na mrazivý příběh „sušické bestie“ se můžete podívat v naší galerii.

FOTO: Sušická bestie. Dívka, kterou všichni považovali na milou a pracovitou, ve skutečnosti vraždila novorozeňata

Sušická bestie. Dívka, kterou všichni považovali na milou a pracovitou, ve skutečnosti vraždila novorozeňata - Fikackova-1Sušická bestie. Dívka, kterou všichni považovali na milou a pracovitou, ve skutečnosti vraždila novorozeňata - STE7601a5_BeznkpkzvuSušická bestie. Dívka, kterou všichni považovali na milou a pracovitou, ve skutečnosti vraždila novorozeňata - IRI628fcf_fikackova_4Sušická bestie. Dívka, kterou všichni považovali na milou a pracovitou, ve skutečnosti vraždila novorozeňata - 1214205-397051

Marie zavraždila první miminko již ve stejném roce, kdy do sušické nemocnice nastoupila. Po velice krátké době v zaměstnání zjistila, že ji dětský pláč dohání k šílenství. Když naříkající dítě nebyla schopná utišit žádným obvyklým způsobem, začala ho bít. „Bezpečně si pamatuji, že dítě jsem tloukla do hlavy a prsou,“ vypověděla Fikáčová později. Dítě opravdu plakat přestalo, následkem zranění však po pár hodinách zemřelo. Lékaři tomu v té době nepřikládali žádnou zvláštní pozornost. Poporodní komplikace byly velmi častým jevem a nebylo nezvyklé, že dítě několik dní po porodu nečekaně zemřelo.

O nějaký čas později měla vraždící sestřička službu, při které začala plakat jen pár hodin stará holčička. „Rozčílilo mě to do té míry, že jsem se obrátila k postýlce a rukou jsem uchopila dítě za pravý ušní boltec a prudce trhla… pak jsem spatřila krev,“ vzpomínala Fikáčová. Ostatním zaměstnancům tvrdila, že dítě ke zranění přišlo nešťastnou náhodou. A všichni to mladé, na první pohled nevinné dívce uvěřili.

Vrah své oběti porcoval do hamburgerů. „Jsem hodně zvrácený člověk,“ křičel na policii při zatýkání

Neuplynulo dlouho a na oddělení znovu leželo jen pár hodin staré miminko, které společně se zhruba pětitýdenní holčičkou neustále vzlykalo. Znovu nebylo možné ho žádným způsobem utišit. Fikáčková tedy k novorozenci přistoupila a začalo ho mačkat. „Při stisknutí hlavičky jsem cítila, jak se mi do ní boří prsty, ale necítila jsem v tomto okamžiku žádné praskání lebečních kostí, pouze jsem cítila, že hlavička povoluje,“ vypráví děsivou situaci sestra. „Cítila jsem, jak mě zalévá vlna slasti a zároveň příjemné rozrušení. Po chvíli všechny emoce zmizely.“ Dítě samozřejmě s pláčem nepřestalo, spíše naopak. Fikáčková ho tedy chytila za ruku a zkroutila ji do strany. Poté, co mu zlomila obě dvě ruce, se dítě konečně utišilo. Sestra dál pokračovala ve skládání plen, jenže za okamžik začala plakat i starší dívenka. I jí začala Fikáčová bez milosti drtit hlavičku. Obě dvě děti toho dne na oddělení zemřely. A dvě mrtvé děti v jeden den už pozornosti lékařů neunikly, rozhodli se tedy pro pitvu.

Seznamte se: Pedro Rodrigues Filho, skutečný „Dexter“ a mnohonásobný vrah kriminálníků

Pitva jednoznačně ukázala, že smrt nastala cizím zaviněním a primář byl o situaci záhy informován. O čtyři dny později do sušické nemocnice dorazila policie a zdravotní sestru Fikáčkovou, která měla osudného dne službu, zatkli. Výslech probíhal celou noc a sestra se nakonec ke všem vraždám přiznala. A nejen k nim. Doznala totiž, že se pokusila zabít zhruba dalších 10 dětí, které ale, podle jejího vyjádření, útok přežily. Vzhledem k tomu, že si Fikáčová jména nepamatovala, nebylo možné je dohledat a informace ověřit. Fikáčková byla shledána vinnou, zcela příčetnou, se sklony k depresím a nekontrolovaným výbuchům vzteku. Byla odsouzena k trestu smrti. Dodnes je považována za jednu z nejhorších masových vražedkyň Československa. 13. dubna 1961 byla ve svých 25 letech oběšena v pankrácké věznici.

Michal Švehla

Děti z kartonů na mléko: Jak dopadl první případ uneseného Etana Patze? Vrah byl odsouzen po čtyřiceti letech

Příspěvek Přezdívalo se jí „sušická bestie“ nebo „šumavský anděl smrti“. Zdravotní sestra, která nesnesla dětský pláč, brutálně zavraždila několik novorozenců pochází z Muži v Česku

Originál článku najdete zde.