Kam s vyřazeným oblečením?

HitModa.cz

V našem předchozím videu a článku jsme vám představily naší oblíbenou metodu uklízení, odkrámování, zkrátka zbavení se již nepotřebných věcí ze života. Je to osvobozující pocit! Pokud jste ale opravdu pořádně uklidili, vznikl vám nový nepořádek v podobě tašek plných těch vyřazených věcí. Oblečení, knížky, papíry, dopisy, hračky? Umím si představit kolik toho může být. Rozhodně nechceme teď hromadně zavalit naši zemi odpadem. Jak to tedy udělat, aby se z vašich vyřazených věcí odpad nestal anebo se alespoň stal co nejšetrněji zpracovaným odpadem?
Asi tušíte, že hodit to všechno bez přemýšlení do popelnice je špatná odpověď. Pojďme se na to tedy podívat postupně. 

Prodejte to a nebo darujte svým známým.
Pokud se mezi vyřazenými věcmi našly takové, které se ještě dají prodat, zkuste to! Třeba se vám vrátí nějaké peníze. Můžete věci případně darovat rodině či kamarádům. Vždycky se ale předem ujistěte, že o to stojí. Pokud by to tak nebylo, akorát přenášíte svůj problém na vaše blízké.

Opravte to, upravte to.
Pokud vám na dané věci vadí jen nějaká část, která jde vyměnit či vylepšit, zkuste to. Třeba si k tomu předmětu najdete ještě cestu.

Takže to chcete dát pryč?
V případě vyhazování věcí by bylo ideální provést ještě jedno jednoduché třídění a to se týká odpadu, který se dá zrecyklovat. Oddělte plasty, papíry, sklo, kartony a prostě je hoďte správně do kontejnerů na tříděný odpad. Pokud jste protřídili i vysloužilé elektrospotřebiče, obětujte chvíli a vyhledejte si (např. tady) nejbližší kontejner na elektroniku, sběrný dvůr nebo v případě pořád funkčních věcí i místo, kde elektronika ještě najde úžitek.
Pojďme se zaměřit na tu část o které jsem vám chtěla napsat především – DAROVÁNÍ. Je mnohem lepším způsobem zbavování se věcí, než je vyhazování. Proč? Z vyřazených věcí se nestane odpad, ale najde se pro ně další využití. Ve většině případů navíc mohou někomu pomoci nebo udělat radost.
Knížky většinou rádi přijmou v jakékoli knihovně nebo v antikvariátu. Tady je nejjednodušší najít si místo vám nejblíž, ideálně předem zavolat, jestli mají zájem, a kdy můžete knihy přivézt a individuálně se domluvit. Taky je můžete věnovat přímo organizacím jako jsou dětské domovy, nemocnice atp. Vždy se domluvte předem, jestli mohou a chtějí knížky přijmout. Případně za ně mohou být vděčné i dobročinné obchody o kterých se dočtete za chvilku.
Nejpalčivějším problémem je rozhodně oblečení a textil.
Nejjednodušší cestou jsou sběrné kontejnery na textil. Kontejnery jsou skvělé v tom, že pomáhají tomu, aby se z textilu nestal odpad a využil se dál. Je jen dobré zjistit si, jaké společnosti daný kontejner patří a pokud chcete, zjistit si i trochu pozadí dané firmy. Můžete si třeba proklikat weby v následujícím výčtu. V Praze a okolí můžete najít kontejnery firmy Potex, která je o svých aktivitách docela otevřená a pomáhá mnoha organizacím. Další firma, která kontejnery provozuje, Dimatex, podporuje po celé republice Charitu sběrem do bílých kontejnerů a zároveň v rámci projektu TextilEco spolupracují s Českým červeným křížem. Iniciativa sociálního družstva Diakonie Broumov má po celé ČR na 700 kontejnerů a vybraný textil daruje potřebným. Na přiložených odkazech najdete vždy i seznam kontejnerů, můžete tak využít ten vám blízký.
U tématu kontejnerů je jen na místě uvést, že Potex i Dimatex jsou komerční společnosti. To nechci předem odsuzovat – naprosto rozumím tomu, že provozovat kontejnery, pravidelně je vyvážet, třídit vyhozené oblečení, jsou činnosti náročné na čas i peníze a musí se tedy nějaké finance vydělat. Chtěla bych jen upozornit na to, že představa, že veškeré vhozené oblečení pomáhá neziskovkám, je mylná. Oblečení z kontejnerů putuje do třídírny, kde se vše probírá. Oblečení vhodné pro spřátelené organizace putuje k nim, velká část se ale zpracovává jako materiál pro výrobu čistících hadrů, materiálů třeba do automobilového průmyslu, kolují i fámy o prodeji do second handů, ale osobně si myslím, že u nás kvalita vhazovaného oblečení není na to dostatečná. Z výdělku z prodeje materiálu ještě část financí putuje jako dar neziskovým organizacím.

Pro konkrétnější představu a příklad, společnost Potex na svém webu uvádí, že za rok 2018 posbírali přes 2,6 milionu kilogramů textilu, z toho přes 37,5 tisíce kilogramů (tedy asi 1,4 % z celku) bylo darováno charitativním organizacím a z výdělku pak organizacím darovali ještě 1 milion korun.
Sama si myslím, že kontejnery jsou dobrým řešením především z pohledu recyklace. Je skvělé, že místo aby se z textilu stal odpad na skládce, je možné ho dál využít ať už pro dané organizace, nebo k dalšímu zpracování. Využije se tak i textil, který by svou kvalitou již nemohl sloužit jako dále nošené oblečení. Navíc se k organizacím dostane už protříděný, opravdu nositelný textil. Kdyby se organizace měly zabývat ještě tříděním textilu, mohlo by je to jednoduše zavalit “odpadem”.
Při vhazování do kontejnerů a i při darování oblečení dbejte na pár pravidel. Darované oblečení nesmí být špinavé, vlhké, ani jinak kontaminované. Čisté oblečení do kontejnerů nevhazujte jen tak ,ale zabalte ho do tašek, pytlů. Do kontejnerů vhazujte jen to, co tam patří – oblečení, boty, doplňky, další textilní výrobky, případně hračky.
Oblečení (a k tomu i knížky a další předměty, někdy i jídlo) můžete organizacím darovat i přímo. Pokud to tak chcete udělat, najděte si tu pro vás pravou, předem zavolejte, zda takové věci upotřebí. Některé organizace např. z důvodu malého prostoru, malého počtu pracovníků a dobrovolníků  nebo i kvůli už tak velkému počtu darovaných věcí nemohou dary jen tak přijímat. Někdy jsou zkrátka mnohem důležitější dary finanční.

K tomu, jak pomocí vyřazeného textilu získat pro organizace finanční pomoc, jsou tady dobročinné obchody. Jsou to obchody, second handy, do kterých si můžete přijít nakoupit oblečení a další zboží z druhé ruky. Svým nákupem podpoříte další cyklus daného kousku a vaše peníze budou po pokrytí nákladů na provoz obchodu darovány spřáteleným organizacím. Často obchody provozuje sama daná organizace. Mně tento model přijde úžasný. Nejen že ty hezké kousky mohou být dále nošeny, ale taky se z textilu stane finanční pomoc, kterou pak organizace použijí k financování své činnosti.
Já sama mám skvělou zkušenost s Momentem a Přestupní stanicí, ale ráda bych vám představila i další, na které jsem buď posbírala tipy od vás a nebo které jsme dál dohledaly. V těch jsem osobně nebyla, ale snažila jsem se do článku vybrat jen ty, které na mě působily opravdu seriózně.

Obchody v Praze

Second hand Moment je jedním z největších charity shopů u nás. Provozují už 5 obchodů v Ostravě a po jednom v Praze, Karviné a Frýdku Místku. Darovat a koupit tam můžete oblečení, doplňky, ale i knihy či drobný nábytek. Svým nákupem podpoříte šest projektů. Na Momentu se mi líbí hlavně to, že se snaží obchod udělat pro své zákazníky opravdu atraktivní. Dávají si záležet aby prostředí působilo příjemně, zboží se každý den doplňuje a zkrátka to celé dobře funguje!
(Nejen) obchůdek Přestupní stanice se nachází na Žižkově a je prostě kouzelný. Je relativně malý, ale taaak útulný! I kvůli malému prostoru si hodně vybírají, co budou prodávat, mají i vintage sekci a naprosto kouzelné doplňky. Najdete tam občas hotové poklady. Darované oblečení, které se pro jejich prodej nehodí, dál věnují jiným organizacím. 
Proč Přestupní stanice? Celý projekt vznikl hlavně jako iniciativa na pomoc lidem bez domova. Ti jsou v obchodě zaměstnáni a díky tomu se mohou začlenit do běžného života. Vydělají si poctivou prací, získají pracovní zkušenost a zároveň se propojí s komunitou, která si vzájemně pomáhá po všech stránkách. Přestupní stanice se zároveň snaží bourat stereotypy o bezdomovectví a pořádat nejrůznější akce v jejich společenských prostorech.
Sue Ryder je organizace pomáhající seniorům. Mezi jejich služby patří poradenství, osobní asistence, či provoz domovu pro seniory. Zároveň mají již šest dobročinných obchodů v Praze. Ve všech nejenže dobře nakoupíte, ale můžete i donést své dary.
Praha Thrift Store provozuje dvě prodejny a dává si především záležet na výběru kvalitních kousků tak, aby se řadil mezi špičkové second handy. Svou činností podporují několik neziskových organizací. 
Obchody Koloběh, které provozuje organizace Borůvka, pomáhají vytvořit pracovní pozice pro lidi s tělesným postižením.
Comeback shop napomáhá resocializaci uživatelů drog.
Restart Shop pomáhá mladým lidem, kteří nemohou najít zaměstnání. Jak? Zaměstná je v dobročinném obchodě.
ReShare Store je obchod, který provozuje Armáda Spásy, křesťanská organizace na pomoc potřebným.
Prodej darovaného oblečení je i součástí dobročinných obchodů organizace Cesta domů. Tato organizace provozuje hospic a nabízí poradenství v oblasti péče o nevyléčitelně nemocné. 
Beroun
Obchody Dobré vůle podpoří Charitu Beroun, aktuálně jsou v provozu dvě prodejny.
Brno
Šuplig z prodeje darovaného oblečení financuje činnosti Ligy lidských práv.
Nadace Veronika je zaměřená na ochranu přírody a životního prostředí. V Brně jsou aktuálně tři obchody tuto činnost podporující.
Nákupem v obchodě Baltazar podpoříte činnost Diecézní charity Brno.
Dobrý obchod pro Julii pomáhá vybrat peníze na výstavbu dětského hospicu Dům pro Julii.

Frýdek-Místek
Jeden obchod má ve Frýdku již zmiňovaný Moment.
Havířov
V Havířově najdete ReShare store křesťanské organizace pro pomoc potřebným, Armády Spásy.
Chodov
ReShare store se nachází i v Chodově.
Karviná
V Karviné můžete zajít do Momentu.
Kladno
A jeden ReShare store najdete i na Kladně.
Litoměřice
V Litoměřicích můžete podpořit dobročinný obchod pro místní Hospic sv. Štěpána.
Milevsko
Výtěžek z prodeje místní Darovny jde především na podporu zdravotně postižených dětí.
Olomouc
Středisko SOS provozuje dobročinný obchod na podporu lidí v akutní nouzi.
Prodejna u Samaritána pomůže Charitě Olomouc.
Ostrava
Moment má v Ostravě rovnou tři obchody.
Tábor
V Táboře můžete navštívit dobročinný obchod Hospicu Jordán. Pozor ale, nepřijímají oblečení ale v podstatě všechny ostatní předměty, podívejte se na seznam na webu.
Valašské Meziříčí
Darováním do obchodu Kompoot a samozřejmě i nákupem pomůžete Charitě Valašské Meziříčí.

I v dalších městech funguje Charita a velmi pravděpodobně bude mít vlastní Charitní šatník nebo bude možnost darovat.

Znáte další dobročinné obchody? Budu ráda, když je zmíníte v komentářích a budu případně moct seznam rozšířit.

Budu moc ráda, když vám tento článek pomůže najít místo, kde můžete darovat (nebo nakupovat) vy. Ať už se rozhodnete s vyřazenými věcmi naložit jak chcete, myslete na to, že jen tím, že z věcí automaticky neuděláte odpad, už pomáháte. Sobě, nám všem, svému městu, zemi, planetě. Když se zároveň rozhodnete podpořit svými věcmi nějakou organizaci – ať už přímo, prostřednictvím kontejnerů a nebo financemi z prodeje v dobročinných obchodech – uděláte ještě další skvělý krok navíc. Kdybych ještě mohla být trochu troufalá, ráda bych vás požádala ještě o třetí krok. Mluvte o tom se svými blízkými, ukažte jim lepší cestu než je popelnice a následná skládka.
Na závěr bych jen chtěla dodat, že odpad vzniká především zbytečným nakupováním. Módu máme rádi všichni, je to zábava a krásný koníček, ale zkuste se příště v obchodě zastavit a promyslet si, jestli danou věc opravdu, OPRAVDU využijete. 
Co si o daném tématu myslíte? Jak zacházíte s vyřazenými věcmi vy?
HitModa.cz