Eiffelovka ukrývá na svém vrcholku tajný apartmán, ze kterého kdysi Eiffel hleděl na Paříž

HitModa.cz

Na vrchu jedné z nejznámějších staveb světa je ukryt malinkatý apartmán, kdysi sloužící pro stvořitele tohoto divu Gustava Eiffela, ten se tak mohl chlubit bytem umístěným v nejvyšší struktuře tehdejšího světa.

Eiffelův soukromý apartmán byl umístěn ve třetím patře ocelové věže dostavěné roku 1889 v rámci Světové výstavy – skromné obydlí se vznášelo téměř 300 metrů nad Paříží. Do tohoto svého pečlivě střeženého „hnízda“ nenechal nahlédnout jen tak někoho, mezi pár vyvolených patřil například Thomas Edison.

FOTO: Tajný apartmán na vršku Eiffelovky byl soukromým hnízdem jejího konstruktéra

Tajný apartmán na vršku Eiffelovky byl soukromým hnízdem jejího konstruktéra - 1430234764-syn-19-1429805901-vintage-eiffel-tower-aptTajný apartmán na vršku Eiffelovky byl soukromým hnízdem jejího konstruktéra - W1siZiIsInVwbG9hZHMvcGxhY2VfaW1hZ2VzL2Y1ZDkxOGMwNDk0NGQyMTI3MV8zMzg0MzkwNDYyX2ZiYTM1ZDFhYmNfYi5qcGciXSxbInAiLCJ0aHVtYiIsIjEyMDB4PiJdLFsicCIsImNvbnZlcnQiLCItcXVhbGl0eSA4MSAtYXV0by1vcmllbnQiXV0Tajný apartmán na vršku Eiffelovky byl soukromým hnízdem jejího konstruktéra - 58b874efdd08951f3d8b47d3-750-999Tajný apartmán na vršku Eiffelovky byl soukromým hnízdem jejího konstruktéra - Eiffel-Otis_lift-poyet

Další fotky

Tajný apartmán na vršku Eiffelovky byl soukromým hnízdem jejího konstruktéra - monde_expo-tour-eiffel-expo-paris1889-getty1

„Vybaven v jednoduchém rázu, milým vědcům“, Eiffelův nevelký, ale útulný apartmán byl pokryt dobově oblíbenými vzorovanými tapetami a opatřen koberci, čalouněnými křesly, dřevěnými kabinety a nechybělo ani klavírní křídlo.

Netrvalo dlouho a pařížská smetánka se dozvěděla o tajném apartmánu vysoko nad slavným městem zamilovaných. Eiffelovi se hrnuly nabídky za převratné částky, jen aby dychtivým boháčům pukajícím závistí pronajal svůj příbytek na jednu jedinou noc. Eiffel vždy odmítl. Společnost, která mohla vkročit do obydlí na vrcholu světa, si pečlivě vybíral.

Výhled z třetího patra Eiffelovi věže.

Eiffel byl samozřejmě mužem vědy a tak značnou část miniaturního „bytu“ zabíraly laboratorní prostory sloužící v pozdějších dobách hlavně k meteorologickým pozorováním.

Tragický experiment „létajícího krejčího“ z Čech. Smrtelný pád z Eiffelovky v roce 1912 zachytila kamera

Právě využití pro vědecké účely nakonec Eiffelovku zachránily. Původně měla být rozmontována už v roce 1909 – tak zněla prvotní dohoda. Eiffelův div stojí dodnes a vy se tak na onen „tajný“ apartmán můžete podívat alespoň skrz skleněnou stěnu.

Jan Králík

Příspěvek Eiffelovka ukrývá na svém vrcholku tajný apartmán, ze kterého kdysi Eiffel hleděl na Paříž pochází z Muži v Česku

Originál článku najdete zde.