Víme, jak se zrodila hvězda. Proslulá hodinářská značka Omega oslaví 125 zářivých let

HitModa.cz

Málokdo tuší, že slavná hodinářská značka Omega začala svůj oficiální název používat až padesát pět let po založení a ono jméno, poslední písmeno řecké abecedy, převzala po vlastním strojku. Šlo o jeden z nejoblíbenějších kalibrů všech dob – 19linkový kalibr „Omega“.

Hodinář Louis Brandt založil firmu La Generale Watch Co. v roce 1848. Louis byl posedlý přesností a kvalitou a jeho výrobky se během několika let staly populární nejen v jeho rodném městě v La Chaux-de-Fonds, ale i v celém Švýcarsku a poté i v Evropě. Když zemřel, převzali firmu synové Louis-Paul a César, kteří se snažili zachovat otcův odkaz perfektního chodu a zároveň zefektivnit výrobu. V roce 1894 uvedli na trh jeden z nejznámějších hodinářských strojků všech dob, 19linkový kalibr. Ten se vyráběl sériově, jednotlivé dílky mohly být v případě potřeby vyměněny, snadná a rychlá oprava mohla být prováděna kdekoli na světě. Moderní výroba tohoto jednoduchého, ovšem geniálního strojku změnila vnímání hodinářského světa. Kalibr dostal název Omega 19-ligne a vyrobily se ho stovky tisíc kusů. Byl to právě tento stroj, po němž v roce 1903 přejmenovali bratři Brandtové svou firmu a od té doby se Omega stala synonymem přesnosti a švýcarské kvality.

De Ville Trésor, výroční kolekce

Švýcarský gigant, hodinářská značka Omega, je i u nás velmi dobře známý. Obrovskou popularitu si vydobyl už za první republiky. Tehdy k nám proudily kapesní omegy po tisících a v nemálo rodinách tak dodnes zůstaly jako ono „malé dědictví“ po dědečkovi. Omega se na začátku minulého století stala jedním z největších producentů hodinek na světě a za tímto úspěchem stál právě 19linkový kalibr, který se vyráběl nepřetržitě téměř tři desetiletí, až do roku 1923. Některé z těchto strojků byly uchovány a letos z nich hodináři v Omega, přesněji v oddělení Atelier Tourbillon, sestrojí devatenáct nových strojků, jež obohatí moderními součástkami. Vylepšení se dotkne pérovníku, vlásku či šroubovaných kamenů, nový stroj bude pohánět limitovanou kolekci kapesních hodinek s řízením ruček na pozici 3.

Víte, jak správně nosit kapesní hodinky?

Pro ty, kdo se raději dívají na zápěstí než na řetízek u vesty, je tu speciální edice hodinek De Ville Trésor k oslavě 125. výročí jména značky. Nový kalibr Omega 8929 Master Chronometer s ručním nátahem a rezervou chodu 72 hodin je poctou slavnému 19linkovému kalibru. Vínově červený smaltovaný číselník koresponduje s řemínkem stejné barvy, tradiční 40mm pouzdro ze žlutého zlata doplňují plastické indexy a ručky. Tváří hodinek stal britský herec Eddie Redmayne, který je ambasadorem značky Omega od roku 2016.

Kateřina Daňková

3 módní doplňky, které si musíte pořídit na léto

Příspěvek Víme, jak se zrodila hvězda. Proslulá hodinářská značka Omega oslaví 125 zářivých let pochází z Muži v Česku

Originál článku najdete zde.