Cortina d’Ampezzo winter 2019

HitModa.cz

Tak vás tady opět vítám s dalším cestopisným článkem, tentokrát ze zimní dovolené v Itálii, konkrétně Cortině, kde jsem byla letos úplně poprvé a doslova se zamilovala. Cortina není láska na první pohled – můžete se do ní zamilovat, stejně jako ji odvrhnout, záleží jen, kterou její tvář objevíte a jestli se na vás zrovna usměje.

Těžko říct, jestli je nejznámější letovisko Dolomit zašle slavné, nebo slavně zašlé, jedinečné v tom smyslu, že druhé podobné nenajdete, je ale každopádně. V Dolomitech není jiné město, které by mělo všude kolem sebe rozestavěné třítisícovky a na nich tolik lyžařských terénů v takových výškách. Cortina má Dolomity nejen jako impozantní kulisu v pozadí, ale na dosah kolmých stěn a mezi skalními komíny můžete přímo lyžovat – sjezdovky je totiž jednoduše prostupují. Jsou tu vynikající mamplas plac louky, sportovní svahy i mimosjezdovkové terény. Lyžařské sjezdovky a areály jsou různorodé a rozptýlené, takže jejich poznávání vyžaduje dostatek času.

V okolí města se rozprostírají jak tři hlavní areály – Tofana, Faloria a Cristallo – tak i několik drobnějších, které ale také stojí za zmínku (Mietres, 5 Torri, Lagazuoi). Všechny lokality jsou z města dostupné dlouhými kyvadlovými lanovkami nebo skibusem, ale mezi sebou až na výjimky propojené nejsou – každá z nich si přitom zaslouží půlden až den na prozkoumání a nudit nebude ani potom. Já sama jsem si oblíbila 5 Torri, které nabízí úžasné pohledy na skalní komíny a můžete kolem nich dokonce lyžovat.

Město Cortina je super šmrncovní a zároveň krásně historické. Centrum protíná pěší zóna s výlohami světových módních značek, luxusními hotely i historickými budovami a krásnou bílou kostelní věží. Po celodenním lyžování určitě doporučuji malé místní bary, kde vám namíchají dokonalý aperol spritz za pár korun. Vždy se řiďte množstvím místních Italů a Italek v daném baru. Tam kde se stojí fronty a lidé si povídají se sklenkou vína v ruce venku, tam určitě zajděte, bude to stát za to :).

Na výborné espresso a zákusek zamiřte do pasticcerie Alvera, výbornou pizzu si dáte v pizzerii La Perla nebo prosciutterii Dok Dall’Ava, která je neokázale příjemná. Co se týče obědů na sjezdovkách, nejvíce se mi líbil výhled z restaurace Lagazuoi, kterou najdete ve stejnojmenném areálu.

Co se týče obchodů, tak mě překvapily opravdu nižší ceny u italských značek, já si takto ulovila jeden pár Golden Goose tenisek za velmi příjemnou částku oproti evropským eshopům.

Důležité před cestou: rozhodně nezapomeňte doma sluneční krémy na obličej! V Cortině už sluníčko docela dost peče, do Benátek už to přece jen není moc daleko a hlavně odraz od sněhu dá pleti dost zabrat. Mně se osvědčily tyto dva krémy: Bioderma Photoderm Max, boží padesátka, která pleť vůbec nemastí a snadno se vpije do pokožky, nebo zkuste Bioderma Photoderm AR, krém, který pleť lehce tónu a zamezuje červenání.

 

Originál článku najdete zde.